close icon
page-title
Split
Split

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Split
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Reżyser: Universal Pictures

Split 2017 - Oglądaj cały film za darmo!

star7.3
16849Ocen
date2017
loader

Recenzje

 • avatar

  SerialowaZuza

  |11 godziny temu
  Daje radę na maxa
 • avatar

  MysterySeeker

  |3 dni temu
  Nawet nie zauważyłem, jak szybko minął czas i znowu musze wracać do nauki ehhh nienawidze swoich starych
 • avatar

  FlickFanatic

  |4 dni temu
  😎 to była jazda bez trzymanki, polecam
 • avatar

  MovieBuffBartek

  |8 dni temu
  Jak dla mnie to totalny must-see jeśli nie jesteś bezbekiem
 • avatar

  Kokolonso092

  |8 dni temu
  Fajna stronka i dobrze że ludzie nie więdzą jak skipnąc reklamy żeby oglądać bo chociaż servery nie zamulają i nie ma lagów
 • avatar

  DramaDevotee

  |9 dni temu
  pov: przyszedłeś poczytać jak stare Julki narzekają że nie mogą włączyć filmu
 • avatar

  Typer Futbolu

  |10 dni temu
  Klimat Split nie do podrobienia, mega - chyba od razu wyląduje na liste ulubionych!

Trailer

Spis treści

Co kryje się za niezwykłym talentem Jamesa McAvoya?

James McAvoy to aktor, który w filmie Split w mistrzowski sposób wciela się w postać Kevina Wendella Crumba, mężczyzny cierpiącego na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. McAvoy wykreował aż 24 różne osobowości zamieszkujące jedno ciało, a każda z nich została przez niego zagrania w wyjątkowy, przejmujący sposób. Jego kreacja z pewnością zachwyciła widzów i krytyków, udowadniając niezwykły talent tego aktora.

Przygotowania do roli

McAvoy włożył ogromną pracę w przygotowanie się do tej skomplikowanej roli. Aby jak najwierniej odzwierciedlić poszczególne osobowości, studiował zachowanie pacjentów z rozpoznanym dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości. Każdy gest, mimika twarzy czy sposób poruszania się danej postaci zostały przez niego starannie dopracowane. To pokazuje, jak bardzo profesjonalnie i rzetelnie podszedł do swojego zadania.

Split

Gdzie obejrzeć cały film Split za darmo?

Dla tych, którzy chcieliby obejrzeć Split z lektorem pl lub napisami pl po polsku, dobrą opcją jest skorzystanie z legalnych serwisów streamingowych, oferujących dostęp do tego filmu za darmo lub w ramach subskrypcji. Jedną z takich platform jest all-tube.org, na której możemy znaleźć bogaty wybór filmów i seriali w dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że Split jest również często udostępniany na innych popularnych platformach VOD.

Skąd pomysł na tak niepokojącą historię? Kluczowa inspiracja

Film Split porusza mroczne, intrygujące tematy związane z ludzką psychiką i jej ciemnymi zakamarkami. Inspiracją dla tej historii były prawdziwe przypadki pacjentów cierpiących na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. Reżyser M. Night Shyamalan postanowił zgłębić ten fascynujący temat i ukazać go w formie poruszającego thrillera psychologicznego. Co ciekawe, jedna z osobowości Kevina - Bestia, była bezpośrednio zainspirowana prawdziwym przypadkiem pacjenta, który wierzył, że jest naprawdę dzikiem stworzeniem.

Motyw rozszczepionej osobowości nie jest nowym zjawiskiem w popkulturze, jednak Split przedstawia go w wyjątkowo mrożący krew w żyłach sposób. Dzięki świetnej grze aktorskiej McAvoya, film ten przykuwa uwagę widza od pierwszych minut i dostarcza wielu niepokojących wrażeń.

Czy warty uwagi jest temat osobowości podzielonych u głównego bohatera?

Motyw rozszczepionej osobowości Kevina stanowi kluczowy element fabularny w filmie Split. Dysocjacyjne zaburzenie tożsamości u głównego bohatera nie jest jedynie pretekstem do stworzenia efektownej historii, ale porusza ważne kwestie dotyczące psychiki człowieka. Pozwala nam to lepiej zrozumieć, jak skomplikowanym zjawiskiem jest umysł ludzki i jak wiele tajemnic w nim drzemie.

Oglądając perypetie Kevina i jego 24 odrębnych osobowości, widzowie mają szansę bliżej przyjrzeć się temu zaburzeniu. Znakomita gra aktorska McAvoya pozwala wczuć się w sytuację bohatera i uświadamia, jak ogromnym wyzwaniem jest zmaganie się z tym schorzeniem na co dzień. Twórcy filmu w ciekawy, oryginalny sposób przedstawili skutki dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości, zachęcając nas do refleksji nad ludzką psychiką.

Split

Za co doceniono film na prestiżowych galach i festiwalach?

Split okazał się nie tylko sukcesem komercyjnym, ale spotkał się również z uznaniem krytyków i branży filmowej. Obraz zgarnął szereg prestiżowych nagród i nominacji, między innymi podczas gali Critics' Choice Movie Awards czy Saturn Awards.

Szczególne wyróżnienia zebrał James McAvoy za swoją niezwykłą kreację aktorską. Został doceniony nie tylko za mistrzowskie wcielenie się w tak zróżnicowane osobowości, ale także za kunszt warsztatowy, z jakim wykreował postać Kevina. Sposób, w jaki sportretował rozterki psychiczne głównego bohatera, wzbudził powszechny podziw.

Doceniona strona techniczna

 • Nagrody przyznano także za zdjęcia i scenografię w filmie.
 • Twórcom udało się stworzyć odpowiednią, mroczną atmosferę, która potęgowała grozę sytuacji.
 • Wysoką ocenę zyskała również ścieżka dźwiękowa, budująca nastrój niepokoju.

Liczne wyróżnienia jasno pokazują, że Split to kawał dobrego, wartościowego kina, które pod względem artystycznym i technicznym stanęło na wysokim poziomie.

Kto dzięki tej produkcji mógł zabłysnąć na wielkim ekranie?

Przede wszystkim Split był trampoliną do dalszej wielkiej kariery dla Jamesa McAvoya. Jego rola Kevina przyniosła mu wiele pochlebnych recenzji i ostatecznie otworzyła furtkę do innych znakomitych projektów. Po sukcesie Splitu możemy zobaczyć McAvoya między innymi w takich hitach jak Szklana pułapka, X-Men czy Odstępcy.

Warto również wspomnieć o młodych, obiecujących aktorkach, które wcieliły się w uprowadzone przez Kevina nastolatki. Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson czy Jessica Sula miały okazję zaprezentować swój talent szerszej publiczności. Ten film dał im pierwsze większe role w hollywoodzkiej produkcji, budując ich rozpoznawalność. Dziś są to coraz częściej obsadzane w popularnych tytułach gwiazdy, które wówczas zadebiutowały na wielkim ekranie w dość nietypowy sposób.

Podobne filmy

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 16849

Udostępnij